Chlieb ako symbol úcty, prežitia aj štedrosti.

16
okt
2023

Chlieb ako symbol úcty, prežitia aj štedrosti.

16.10. je od roku 2002 Medzinárodným dňom chleba s cieľom pozdvihnúť povedomie verejnosti o výživových a zdraviu prospešných stránkach tejto základnej potraviny, zároveň upozorniť na celý proces výroby, od zasiatia obilia cez prácu pekára až po nákup samotného chleba.

V slovenskej sieti Nitrazdroj má chlieb významné a čestné miesto. Čerstvý chlieb ponúkame viackrát denne a v našich predajniach nájdete aktuálne viac ako 90 druhov chleba a 407 rôznych druhov pečiva. Poctivo vyrobený sortiment klasickým pečením má v Nitrazdroji až 80% zastúpenie oproti mrazeným a dopekaným produktom. Dlhodobo podporujeme lokálne remeselné pekárne a cukrárne a prinášame bohatý pekárenský sortiment bližšie k vám už 30 rokov!  

Chlieb je odpradávna základnou a významnou potravinou pre ľudstvo, má bohatú históriu a sám je metaforou dejín. Vnímame ho ako symbol prežitia. Jeho história siaha až do obdobia  mladšej doby kamennej, neskôr pekárske umenie začali rozvíjať Egypťania a postupne sa chlieb rozšíril do celého sveta. V každej krajine mám svoju jedinečnú receptúru, chuť a vôňu.

Chlieb sa najčastejšie vyrába z cesta zo pšeničnej múky, ktoré sa kultivuje v procese kvasenia, resp. kysnutia. Na prípravu cesta sa používajú aj múky z raže, jačmeňa, kukurice a ovsa.

S prípravou chleba i s chlebom samotným súvisí veľa predstáv a povier:

🫓 Keď napríklad dievča prvýkrát miesilo cesto na chlieb a to pukalo, hovorilo sa, že dostane muža v čižmách – pána, ak nepukalo, mala dostať muža v papučiach – sedliaka.

🫓 Keď sa pri pečení chlieb rozpukol, malo prísť nešťastie. – Ak ho gazdiná zabudla v peci, verilo sa, že skoro zomrie.

🫓 Peceň chleba na stole nesmel nikdy ležať nakrojenou stranou ku dverám, lebo sa tým privolala na gazdovstvo bieda.

🫓 Ak z neho kúsok spadol, zodvihli ho a pobozkali a až potom mohli zjesť.

🫓 Ani odrobinky sa nesmeli vyhodiť a odrobinkám zo štedrovečerného chleba pripisovali priam magický význam.

🫓 Dávali ich napríklad do prvej brázdy pri jarnom oraní poľa, alebo používali pri liečení. Najznámejším zvykom spojených s chlebom je ponúkanie vzácnych hostí chlebom a soľou, ktorý sa stal symbolom pohostinnosti nielen na Slovensku, ale aj u iných slovanských národov. Chlieb sa dostal aj do najrozšírenejšej kresťanskej modlitby Otčenáš. Aj tu je prosba o chlieb každodenný v symbolickej podobe, predstavujúcej základné životné potreby človeka.

 

Zdroje:
https://www.aktuality.sk/clanok/174580/zistenia-historikov-chlieb-ma-30-000-rokov/

https://zena.sme.sk/c/22522132/bozkavali-sme-ho-a-uctievali-aka-je-historia-chleba-na-slovensku.html